قطعات لباسشویی

تعویض بلبرینگ لباسشویی

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ، تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی و تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی یکی از تعمیراتی است که بیشتر از بقیه بخش های ماشین لباسشویی خراب میشود و نیاز به تعویض دارد.به هر نوع واشر لاستیکی که برای آب بندی و جلوگیری از نشتی آب استفاده شود و کار اصلی کاسه نمد ماشین لباسشویی جلوگیری از نفوذ آب به بیرون است.در بیشتر موارد خرابی بلبرینگ علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی است.

بلبرینگ چیست و اجزای تشکیل دهنده آن چیست؟

کار اصلی بلبرینگ ماشین لباسشویی  برای به حرکت در آوردن اجسام ضروری است در صورت خراب شدن بلبرینگ دستگاه به خوبی کار نمیکند در ماشین لباسشویی برای اینکه دیگ به آرامی و به خوبی  بچرخد و لباس ها را بشورد نیاز به بلبرینگ است.بلبرینگ تمام وزن دیگ ماشین لباسشویی را تحمل میکند ، استفاده از بلبرینگ بهترین راه برای کم کردن اصطحکاک و چرخش راحت آبکش لباسشویی است اگر از بلبرینگ استفاده نشود قطعاتی که در چرخش دیگ درگیر هستند به زودی از کار می افتند و خراب و فرسوده میشوند.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

بلبرینگ دیگ لباسشویی

محل قرار گیری بلبرینگ در دیگ ماشین لباسشویی

بلبرینگ ها دو عدد هستنددر مرکز داخلی و بیرونی قسمت پشتی دیگ هستند و شفت از این بلبرینگ ها رد میشود که بهتر عمل آبکشی را انجام دهد  در اصل به راحت چرخیدن شفت کمک میشود.

علل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

 • صدا دادن دستگاه وقتی در حال خشک کردن لباس است.

در هنگام خشک کردن لباس ها اگر صدایی شبیه به زوزه و ناله  آمد و یا ماشین لباسشویی شروع به لرزش و تکان خوردن کرد باید بدانید که به احتمال قوی بلبرینگ ماشین لباسشویی دچار سائیدگی شده و یا آب به آنها خورده و زنگ زده و همین باعث شده تناسب شفت بهم میخورد و در چرخیدن دیگ به مشکل بر خواهید خورد.

در چنین مواردی باید هر چه سریعتر بلبرینگ را عوض کنید تا بلبرینگ ها به بقیه قسمت های ماشین لباسشویی آسیب بیشتری نزده است چون این قطعه در ماشین لبسشویی  بسیار مرتبط و وابسته به قسمت های دیگری است.

قطعاتی که در صورت خرابی بلبرینگ آسیب خواهند دید عبارتند از : سه نظام وشفت ، آبکش ، دیگ دستگاه  که هر کدام از اینها از اجزای اصلی ماشین لباسشویی به حساب می آید و خرابی آنها هم بسیار هزینه بر خواهد بود.

 • ساییده شدن بلبرینگ ماشین  لباسشویی

این عامل نشان دهنده این است که بلبرینگ ساییده شده. همین ساییدگی باعث می شود تناسبی که در شفت داخلی و بیرونی وجود دارد از بین برود و چرخش دیگ دچار مشکل شود. تمام این دلایل باعث می شود تا اقدام به تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی خود کنید.

 

طرز تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

 • قبل از شروع تعمیر یا تعویض حتما ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 • پنل بالای ماشین لباسشویی را باز کرده و تمامی پیچ های آن را باز کنید.
 • محفظه جا پودری را هم با کشیدن خارج کنید.
 • حال نوبت به پنل کنترل می رسد که توسط پیچ ها متصل است.
 • تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

  تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

قبل از خارج کردن پنل که باید ماژول را خاموش کنید، بهتر است از نحوه اتصال آن عکس بگیرد که به هنگام نصب مجدد به مشکل نخورید.

 • مرحله برداشتن صفحه روی ماشین به این صورت است که در اکثر ماشین های لباسشویی دور می شوند اما در صورت اینکه نصب بود تنها کافیست شلنگ اضطراری تخلیه که توسط پیچ به پنل جلویی متصل است را جدا کنید.
 • پنل جلویی را از طریق حذف آب بندی که توسط یک فنر و یک سری گروه نگهدارنده متصل است شروع کنید. سپس کلید InterLock  را باز و صفجه جلویی را به راحتی جدا کنید.
 • این مرحله نوبت به بیرون کشیدن کشوی مواد شوینده است که تنها با استفاده از یک انبردست به راحتی می توانید سینی مواد شوینده را خارج کنید.
 • برای اینکه دیگ لباسشویی را خارج کنید تنها کافیست مهره نگهدارنده را باز کنید.

کاسه نمد لباسشویی چیست و در کجا قرار گرفته؟

به هر نوع واشر لاستیکی که برای آب بندی و جلوگیری از نشتی آب استفاده شود و کار اصلی کاسه نمد لباسشویی جلوگیری از نفوذ آب به بیرون است.

اجزای تشکیل دهنده کاسه نمد

از چند لاستیک استفاده شده تا از خم شدگی و تا خوردگی آن جلوگیری شود

لاستیک سلیکون ، لاستیک فلورو ، تفلون ، لاستیک نیترل ، لاستیک پلی اکلریک و….

 

انواع کاسه نمد

برای اینکه با کارایی بیشتر کاسه نمدها آشنا شیم بهتره که بدونیم چند نوع دارند ، کاسه نمد ها در سایز های مختلفی تولید میشوند چون هر ماشین لباسشویی سایز مخصوص به خود را دارد،عددی بر روی همهی کاسه نمد ها حک شده که باید از چپ به راست خوانده شود واحد آن هم میلی متر است.  البته تفاوت های زیادی با هم ندارند جز در اندازه ی قطر هایشان و جلد کاسه نمد و طرح لبه کاسه نمد بهتره که از کاسه نمد های مارپیچی استفاده کنید چون کارکرد بهتری در ماشین لباسشویی از خود نشان داده عمل پمپاژ را که باعث میشود جلوگیری شود از نشتی آب را میکند.کاسه نمد شیاردار معمولا کارایی بیشتری دارد . این قطعه فقط در ماشین لباسشویی استفاده نمیشود کاسه نمد  در روی کفی پروانه قرار میگیرد تا با آب تماس پیدا نکند .

تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

کاسه نمد

دلایل تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی :

اگر از ماشین لباسشویی آب نشتی کرد یکی از حدس های ما خرابی کاسه نمد است  که باید از خرابی کاسه نمد مطمئن شویم

درب ماشین لباسشویی را باز میکنیم منظور از درب پنل جلویی ماشین لباسشویی است در حالی که ماشین در حال آبگیری است قسمت شفت گیر را چک میکنیم که آب چکه نکند .

نحوه ی تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

توصیه میشود اگر اطلاعات کافی در این باره ندارید تعویض را به دست تکنسین های ما قرار دهید چون امکان دارد آسیب های جدی  و به بقیه قطعات هم بزنید. اگر کاسه نمد به صورت استاندارد نصب شود تا 3 سال عمر میکند .

نکاتی برای تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی اندازه قطر داخلی و قطر خارجی و ارتفاع دارد و اندازه های آن همانطور که گفته شد روی آن به واحد میلی متر حک شده باید برای خرید حتما آن را چک کنید که سر جای کاسه نمد قبلی قرار بگیرد و کوچیک و بزرگ نشود.

قبل از شروغ هر کاری ماشین لباسشویی را خاموش کرده و ان را از پریز بکشید و دستکش دست خود کنید .

تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

مرحله اول : پشت ماشین لباسشویی را که پیچ شده باز میکنید.

مرحله دوم : بلبرینگ خارجی دیگ شستشو را خارج میکنید تا بتوانید کاسه نمد و بلبرینگ را ببینید. این روش سنتی هست که امکان آسیب زدن جدی به دستگاه را دارد چون تخصص ندارید ، معمولا کاسه نمد را با دستگاه خاصی باز میکنیم و چون جنس آن از پلاستیک هست امکان زخمی شدن آن زیاد هست.و اگر به صورت استاندارد نصب نشود باید هر 5،6 ماه یکبار عوض شود چون

مرحله سوم : بلبرینگ خراب را خارج کرده و از روی دستگاه عکس بندازید معمولا شماره و پسوندی روی آن نوشته شده که نشاندهنده ی محافظ فلزی بر سر آن است.

مرحله چهارم : با استفاده از پیچ گوشتی باید کاسه نمد لباسشویی را با فشاری که به آن می آورید از محفظه خارج کنید روی کاسه نمد هم همانطور که گفتیم شماره ای حک شده که نشان دهنده  به ترتیب از چپ ارتفاع – قطر داخلی و قطر خارجی کاسه نمد هست که طبق این شما کاسه نمد جدید را خریداری میکنید.

مرحله پنجم: محل قرار گیری کاسه نمد را با محلول شستشو تمیز میکنید تا اگر جرم یا باکتری دارد تمیز شود و اگر گریس هم داشتید استفاده کنید تا از زنگ زدگی محل جلوگیری کرده باشید .

مرحله ششم: کاسه نمد جدید را سر جای کاسه نمد قبلی قرار دهید با فشار دادن طوری بگذارید که سر جای خود قرار گیرد البته امکان دارد با دست در محل قرار نگیرد بهتر است از چکش کمک بگیرید تا کاسه نمد در سر جای خود قرار بگیرد.

 

نکات مهم در خصوص تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی  و  تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

قبل از اینکه اقدام به تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی  و تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی کنید، نکاتی وجود دارد که بهتر است آن را رعایت کنید:

 • بهترین نوع بلبرینگ ماشین لباسشویی را خریداری کنید.
 • به هیچ عنوان به روش سنتی، یعنی با استفاده از دست یا چکش بلبرینگ را تعویض نکنید.
 • بلبرینگ تنها باید به وسیله دستگاه و تراشکار نصب شود.
 • عمر بلبرینگ ها تنها با وارد شدن یک ضربه به راحتی کاهش پیدا می کند.
 • جنس کاسه نمد از پلاستیک بوده و برای آب بندی استفاده می شود
 • اگر این قطعه را بدون ابزار نصب کنید، علاوه بر زخمی شدن از طول عمر آن نیز کاسته می شود.
  • در صورت نصب استاندارد، بلبرینگ و کاسه نمد تا 3 سال عمر خواهند داشت.
  • استفاده از قطعات مرغوب و تعویض با وسایل استاندارد عمر دیگ از 5 تا 8 سال افزایش پیدا خواهد کرد.
  • هر 4 الی 5 ماه جرمگیری انجام شود

کار تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی و تعویض کاسه ماشین لباسشویی کاری بسیار تخصصی و سخت هست که باید از تخصص بالایی برخوردار باشید اگر بعد از خوندن این مقاله فکر میکنید امکانش هست به مشکل بخورید برای نصب بلبرینگ و کاسه نمد بهتره این نوع تعمیرات را به متخصصین ما در این خصوص بسپارید.

اگر تمامی مقاله را خواندید و حس کردید تجربه کافی برای تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی و تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی را ندارید با شرکت هومیکسو تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان در زمانی که شما منزل هستید برای رفع مشکلاتان اقدام کنند و یا فرم زیر را پر کنید تا برای هماهنگی با شما تماس بگیرند.

02177394838

02144287993

[gravityform id=”1″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *